Elhunyt Dr. Visontai József

2017. október 26-án váratlanul elhunyt Dr. Visontai József gyémántdiplomás oklevels mérnök, egyetemi magántanár.

Kollégája, Dr. Dalmy Dénes címzetes egyetemi docens nekrológjával búcsúzunk:

"A Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara, a Tartószerkezeti Tagozat, a Műegyetem Hidak és Szerkezetek Tanszéke, a kollegák, a barátok nevében búcsúzom Visontai Józseftől, a tanártól, a kiváló mérnöktől, barátomtól.

Munkában eltöltött éveinek több, mint harmadát az oktatásban töltötte az Acélszerkezetek Tanszéken, tanársegéd, adjunktus, majd egyetemi tanár volt. Számos könyve, jegyzete jelent meg, a szerkezetépítők legnehezebb tárgyát tanította, a tartók statikáját.

A szálfaegyenes, fehérköpenyes, tekintélyt sugárzó tanársegéd úr örökre emlékezetemben marad, amikor először találkoztam vele a magasföldszinten.

Később közelebbről megismertem a kedves, mosolygós, segítőkész embert.

1976-ban a Vegytervben főstatikusként, majd főosztályvezetőként, az akkori időkben rohamos tempóban fejlődő vegyipari létesítmények tervezésével folytatta a munkáját. Nem könnyű feladatra vállalkozott: az egyetemi életet kemény tervezési munkával cserélte fel, számos ma is működő létesítményt tervezett:

• Borsodi, Tiszai Vegyi kombinát üzemi épületei,
  • a MOL százhalombattai üzeme,
  • a Tengizi olajfinomító tervei

készültek irányításával.

A szerkezetek zömében az általa jól ismert, kedvelt építőanyagából, acélból készültek.

A kiváló mérnök az új kihívásoktól nem riadt vissza, amikor magánvállalkozást lehetett alapítani a Poligon Kft-ben tulajdonos, menedzser lett 1989-ben. A Kft. szerteágazó munkájából csak néhány létesítményt említek:

• Greschem Four Seasons Hotel,
  • Komjádi uszoda rekonstrukciós terve,
  • a foktői Növényolajgyár 27 létesítménye,
  • Suzuki esztergomi üzeme,
  • Chinoin veresegyházi üzeme,
  • Mol töltőállomásai.

A kiváló munkájának elismeréseként:

Zielinszki Szilárd és

Menyhárd István díját nyerte el.

Tanár, tudós, mérnöki kvalitásai mellett kiemelkedő a Mérnöki Kamara megszervezéséért kifejtett munkája.

Ő volt, aki a legkorábban, 1989-ben szervezte meg a szerkezettervező mérnököket összefogó Tartószerkezeti Tagozatot, melynek első elnöke volt.

Mint egyik utódja elmondhatom, hogy a kiváló szervező képességének köszönhetően, az ő általa meghatározott rendben működik tovább a Tagozat.

Egy kiváló tanárt, mérnököt vesztettünk el.

Kedves Buckó, fájó szívvel, sok kedves emlékkel búcsúzom tőled. Egy igaz barátot vesztettem el. Tartalmas, gazdag életet éltél.

Nyugodj békében."

Hozzátartozóinak őszinte részvéntünket küldjük.