A kutatási téma leírása:
Az építőmérnöki szakma figyelmének homlokterébe került az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás. Ez mára az egyik fő eleme 2008-ban elfogadott Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiának. Az alkalmazkodási módok kidolgozásának nélkülözhetetlen része az aszály vizsgálata. Ez szervesen kapcsolódik több hazai vagy európai stratégiához is (Nemzeti Aszálystratégiához, Víz Stratégia, Vidékfejlesztési Stratégia stb.).
A kutatás célja a vízhiány vizsgálata integrált hidrológiai valamint terméshozam modellek egyidejű használatával, ill. fejlesztésével; a fentebb felsorolt problémák általános elemzése után, a lehetőségek és a prioritások mentén szcenáriók kidolgozása. Ezeket értékelni szükséges a mezőgazdasági kockázat, illetve az aszály indikátorai alapján, ami segít válaszokat találni az aszállyal kapcsolatos alkalmazkodási stratégia tovább javítására. Ezzel egyidejűleg lehetőség nyílik a gyakorlatban elterjedt/új indikátorok elemzésére/kidolgozására (pl: talajvízszint, háromfázisú zóna víztartalma, tenyészidőszaki vízhiány, Pálfai-féle aszályindex, NDVI).
A kutatás módszertana:
A módszer alapjául a WateRisk integrált hidrológiai modell szolgál, melynek alkalmazásával és továbbfejlesztésével vizsgálni kell a mezőgazdasági terméshozam-modellezés (pl: APSIM) útjait és a regionális vízkészlet-számítási modellekbe való beillesztésének lehetőségeit. A meteorológiai peremek meghatározásához európai meteorológiai kutatási központok éghajlatváltozási adatbázisai szolgálnak (pl: Prudence projekt eredményei). Ezek segítségével lehetőség nyílik a kidolgozott szcenáriók elemzésére.