Az Eurocode 8 bevezetésével Magyarországon is kötelezővé vált a hidak földrengési hatásokra való tervezése. Az elmúlt évek tervezési tapasztalatai azt mutatják, hogy bizonyos szerkezeti részletekre – alapozás, pillér, saruk, illetve egyes kapcsolati zónák – a földrengési hatás mértékadó és a hagyományosan megtervezett szerkezethez képest erősítés szükséges.
Nem rendelkezünk átfogó vizsgálati eredményekkel a meglévő hídállomány szeizmikus viselkedése tekintetében. Ugyanakkor valószínűsíthető, hogy az Eurocode 8 által előírt intenzitású földrengés esetén jelentősebb károsodások keletkezhetnek.
A doktori munka célja kettős:
a) A meglévő hídállomány vizsgálata, a kritikus hídszerkezetek és szerkezeti részletek körének megállapítása, a várható károsodások gazdasági értékelése és javaslattétel lehetséges megerősítési módokra.
b) Javaslattétel új szerkezetek esetén alkalmazható tervezési koncepcióra, mellyel a földrengési hatásokkal szembeni ellenállás hatékonyan és gazdaságosan elérhető.
A jelentkező kutatási munkája során az alábbi feladatok megoldása szükséges/válhat szükségessé:
Magyarországi hídállomány felmérése ipari partnerek segítségével.
Irodalomkutatás, szakirodalom összefoglalása: hídmegerősítés, károsodás számítás, stb. témakörben. A fellelhető kísérleti és numerikus eredmények kiértékelése.
A hídállomány reprezentatív szerkezeteinek választása. Kritikus és speciális szerkezetek megválasztása a további vizsgálatokhoz.
A választott szerkezetek globális numerikus analízise: numerikus modell kidolgozás, szeizmikus analízis.
A kritikus szerkezetek meghatározása. A kritikus szerkezeti részletek meghatározása. A várható károsodások számítása és értékelése.
Alternatív megerősítési módok kidolgozása és analízise. A módszerek összehasonlítása, értékelése.
Javaslattétel meglévő szerkezetek megerősítési módozataira.
Javaslattétel új szerkezetek esetén alkalmazandó tervezési koncepcióra (általános elvek, méretezési eljárás, részlettervezés, szerkesztési szabályok).